Około 80 proc. kobiet w czasie ciąży przeżywa różne zawirowania zdrowotne. Nie da się tego uniknąć, ale można próbować łagodzić nieprzyjemne objawy ciąży. Dowiedz się, co zrobić żeby ciąża nie była dziewięciomiesięcznym koszmarem.
Autor zdjęcia/źródło: Photl.com
Nudności, bóle głowy, bóle brzucha, niechęć do wszystkiego, czy bezsenność. To są najbardziej powszechne objawy ciąży. Czasem występują sporadycznie, ale bywa też, że cała ciąża jest męczarnią. Na to niestety wpływu nie mamy, bo to, czy w czasie ciąży będzie nas bolała głowa, zależy od fizjologii organizmu. Położna Grażyna Soboń przytacza badania, które mówią, że tylko ok. 20 proc. kobiet przechodzi ciążę bezobjawowo. Zdecydowana większość kobiet musi radzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami.
Paulina, mama trzyletniego Olka mówi, że nudności miała już od czwartego tygodnia ciąży. Najpierw tylko wieczorami, gdy czuła drażniące zapachy, a później również rano. Sposobem, jaki poleciła jej znajoma udało jej się złagodzić nudności, a nie całkowicie wyeliminować. Jedzenie małego czegokolwiek tuż po przebudzeniu sprawiło, że nudności nie przeszkadzały Paulinie na tyle, żeby nie mogła normalnie funkcjonować.
Nasi eksperci zgodnie twierdzą, że wyeliminować dolegliwości się nie da, można jedynie łagodzić nieprzyjemne objawy ciąży. Grażyna Soboń mówi, że dobrze jest brać witaminę B i kwas foliowy, pić wodę mineralną. Ginekolog Dariusz Kochanowski dodaje do tego jeszcze lekkostrawną dietę i ruch. Jeśli kobietę będzie boleć głowa, to można brać tabletki, ale lekarze tego nie polecają. Najlepszym sposobem na migrenę, zdaniem Dariusza Kochanowicza jest szklanka wody. Żeby nudności zbyt mocno nie dokuczały, to trzeba się trzymać kilku zasad:
- nie wstawać za szybko
- zjeść coś małego, przed wstaniem z łóżka
- jeść mało, ale często
- unikać słodyczy, potraw tłustych i smażonych
Na zaparcia najlepsze są potrawy bogate w błonnik, duża ilość płynów i unikanie mocnej herbaty. Bóle brzucha można z kolei łagodzić eliminując z menu potrawy wzdymające, jak groch, czy fasola. Należy również pamiętać, żeby nigdy nie spieszyć się z posiłkami.
Nieprzyjemne objawy ciąży raczej nie występują grupowo. Czasem są to tylko np. nudności. Bywa, że objawy występują w grupach, ale zdarza się też tak, że po okresie np. nudności pojawiają się silne migreny. Nikt nie jest w stanie stwierdzić co i w jakiej kolejności dzieje się w organizmie kobiety podczas ciąży.
Ciążowe dolegliwości poza tym, że są nieprzyjemne, to raczej nie są dla dziecka szkodliwe. Jedynie ostre bóle brzucha mogą skończyć się poronieniem. Inne spośród „typowych” objawów ciąży nie zagrażają bezpieczeństwu dziecka. Bóle głowy, czy wymioty to reakcja obronna organizmu kobiety na zmiany, jakie u niej występują. Mimo powszechnej opinii, która mówi, że ciąża to nie choroba, to większość kobiet ciężko przeżywa ten czas ze względu na nieprzyjemne dolegliwości, jakich doświadczają.
Ból brzucha, migrena, nudności… Co jeszcze może spotkać kobiety, które czekają na dziecko? Te trzy objawy są najpowszechniejszymi i najczęściej występującymi, ale nie jedynymi. Dariusz Kochanowski uważa, że kobieta w ciąży może cierpieć również na bezsenność, czy odwrotnie, ciągle jest zmęczona i ospała. Bywają też kobiety nadpobudliwe, czy mające zawirowania emocjonalne, o dziwnych zachciankach, jak czekolada z ogórkiem nie wspominając.
O ile powszechne są poglądy, które mówią, że jak kobieta ma ochotę na coś słodkiego, to będzie miała chłopca, a kwaśne to dziewczynka, czy że karmienie piersią powoduje niemożność ponownego zajścia w ciążę, to żadnych przesądów związanych z wpływem dolegliwości na płeć dziecka nie ma.
Marcin Osiak
m.osiak@familie.pl