Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Depresja w ciąży@ pixabay.com
Depresja w ciąży taj jak i w innych wypadkach jest poważną chorobą i nie można jej lekceważyć. Zazwyczaj najbliżsi dostrzegają ją pierwsi i choć przyszła mama często wypiera fakt choroby ze swojej świadomości, trzeba szybko podjąć działania jak leczenie oraz wsparcie ze strony rodziny i bliskich. Kto szczególnie jest nią zagrożony?
Do czynników zwiększających możliwość popadnięcia przez kobiety w ciąży na depresję można dodać przeprowadzkę do innego miasta w ciągu kilku ostatnich miesięcy, złe relacje z partnerem, problemy finansowe, brak pracy. Także komplikacje, jakie miały miejsce w poprzedniej ciąży, poronienia, choroby psychiczne i samobójstwa w rodzinie.
Objawy depresji
Jak odróżnić depresję od złego nastroju? Nie jest to wcale łatwe. Kobieta w pierwszych miesiącach ciąży ma zdecydowanie obniżone samopoczucie. Jest zmęczona i towarzyszy jej lęk oraz skrajne emocje. Wszystkie te objawy mogłyby sugerować depresję. Jednak, gdy miedzy tymi objawami pojawia się radość i podekscytowanie nie mamy się czego obawiać, to nie jest depresja a jedynie stany emocjonalne podyktowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Gdy uczucie przygnębienia nie mija a wręcz się pogłębia. Kobieta jest zmęczona, smutna i nic ją nie interesuje możemy mieć do czynienia z początkami depresji. Do niepokojących objawów możemy zaliczyć:
W czasie ciąży ryzyko zapadnięcia na depresję wzrasta kilkukrotnie. Powinien o tym wiedzieć zwłaszcza lekarz i monitorować wszystkie czynniki ryzyka. Samo leczenie powinien prowadzić specjalista. Ginekolog nie może sam zlecać pacjentce żadnych leków przeciwdepresyjnych i uspokajających.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Jestem w ciąży... i nie chcę tego dziecka!>>
Baby blues – smutek po porodzie>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.