Opublikowany przez: Kasia P. 2018-05-14 11:28:57
Autor zdjęcia/źródło: ciąża, dieta, dolegliwości ciążowe @ Zaprojektowane przez Freepik
Organizm kobiety ciężarnej jest całkowicie przestrojony pod względem funkcji fizjologicznych w taki sposób, by dziecko mogło się dobrze rozwijać. Niemniej każda ciężarna odczuwa różne dolegliwości wynikające z tych zmian. Odpowiednie modyfikacje w żywieniu mogą pomóc w łagodzeniu mdłości, zgagi, zaparć itp. Czasami dieta jest tak skuteczna, że dolegliwości mogą całkowicie zniknąć. Warto spróbować? Podpowiadamy jak się odżywiać przy najczęstszych ciążowych dolegliwościach!
Zdecydowanie unikaj potraw, których zapach przyprawia Cię o mdłości. Ważne jest żebyś spożywała posiłki w małych porcjach, ale za to częściej podjadała. Produkty węglowodanowe takie jak: sucharki, płatki śniadaniowe, sałatki owocowe i warzywne, spożywane w różnych porach dniach zdecydowanie powinny pomóc. Unikaj z kolei produktów o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru. Przy nudnościach ważne jest także odpowiednie nawadnianie organizmu oraz przebywanie na świeżym powietrzu. Częste spacery będą idealnym rozwiązaniem!
W tym przypadku wielu produktów należy unikać. Zatem wykreśl ze swojego jadłospisu: czekoladę, tłuste potrawy, kawę, miętę (szczególnie wieczorem), pokarmy kwaśne i ostre np. pomidory, owoce i soki cytrusowe, ocet, ostrą paprykę. Chwilową ulgę może przynieść mleko i produkty mleczne. Ważne jest żeby jeść powoli i dużo pić między posiłkami. Zadbaj szczególnie o to by nie jeść zbyt obfitych kolacji.
W przypadku zaparć należy jeść dużo produktów bogatych w błonnik: pieczywo razowe, grube kasze, muesli, płatki owsiane, otręby, owoce i warzywa. Pomocne mogą być także jogurty i kefiry. Bardzo ważne jest regularne picie wody (minimum 3 litry dziennie). Unikać należy tłustych, smażonych, pieczonych i grillowanych potraw oraz oczywiście słodyczy i napojów gazowanych. W niektórych przypadkach pomóc może wykreślenie z jadłospisu: fasoli, grochu, szparagów, grzybów, orzechów, ryżu, kapusty, cebuli i kalafiora. Jeśli nie ma ku temu przeciwskazań warto postawić na aktywność ruchową. Ulgę mogą przynieść takie produkty jak: rodzynki, suszone morele i śliwki, siemię lniane oraz sok z kiszonej kapusty. Zalecana jest także woda z miodem pita rano na czczo.
UWAGA! W ciąży nie można stosować ziołowych herbat przeczyszczających i ziół w tabletkach, ponieważ mogą wywołać skurcze macicy i przedwczesny poród.
Postaw na picie wody, która pomoże wypłukać bakterie z dróg moczowych. Mocz zakwasza witamina C, dlatego warto spożywać bogate w nią produkty. Bardzo pomocny może okazać się sok z żurawiny, ponieważ to właśnie ona hamuje przyczepianie się bakterii do nabłonka dróg moczowych.
Kiedy pojawiają się skurcze nóg warto sięgać po produkty bogate w magnez: nasiona roślin strączkowych, kaszę gryczaną, pełnoziarniste pieczywo, zielone warzywa i orzechy. Pomocne mogą także być produkty bogate w wapń, np. chude mleko czy przetwory mleczne. Znów ważne będą warzywa i owoce bogate w witaminę C i flawonoidy, a także potas. Przy dużych brakach tych składników lekarz może zalecić suplementację wapnia i magnezu.
Do obniżenia ciśnienia przyczynia się potas, dlatego warto jeść zawierające go warzywa i owoce. Istotne w tym przypadku są także wapń i magnez. Sięgaj po ryby morskie i odpowiednio nawadniaj organizm. Nadciśnienie powinno być pod stałą kontrolą, dlatego konsultuj jego zmiany ze swoim lekarzem prowadzącym.
Czasami odczuwa się kilka dolegliwości jednocześnie i w takich sytuacjach najlepiej wybierać produkty, które ze sobą nie kolidują. Z pewnością dzięki dobrej diecie odczujesz ulgę. Należałoby jeszcze wspomnieć o tzw. cukrzycy ciężarnych, ale w tym przypadku oczywiście konieczna jest opieka diabetologa. Wszystkie powyższe wskazówki dostosuj do swojej sytuacji i pamiętaj, że zawsze możesz skonsultować je ze swoim lekarzem prowadzącym.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.