Warto jednak uważnie obserwować swój organizm – wczesne symptomy ciąży jesteśmy w stanie dostrzec nawet 10 dni od momentu zapłodnienia, chociaż łatwo pomylić je z objawami przeziębienia, grypy, niestrawności, czy przemęczenia.
Najwcześniejsze objawy
Jednym z pierwszych objawów ciąży jest huśtawka nastrojów – napady płaczu, rozdrażnienie, brak radości życia i następująca po nich gwałtowna poprawa humoru. Jest to efekt działania podwyższonego poziomu hormonów, między innymi progesteronu. W tym samym czasie może wystąpić zmienny apetyt – przyszła mama może na przemian odczuwać wzmożone łaknienie i niechęć do jedzenia. Zdarza się również, że sięga po potrawy, za którymi wcześniej nie przepadała. W pierwszych dniach ciąży często towarzyszy kobiecie uczucie przemęczenia i senność. Tym, co różni je od zwykłego przemęczenia, jest fakt, że nie mija po odpoczynku. Kolejnym sygnałem, który może świadczyć o ciąży, jest tkliwość piersi, które mogą być obrzmiałe i powiększone. Często pojawia się na nich sieć widocznych żyłek, a brodawki stają się ciemniejsze. Wynika to ze zmiany ukrwienia piersi, co jest zupełnie naturalna w czasie ciąży. Wiele kobiet skarży się również na nadwrażliwy węch – drażnią je zapachy, za którymi dotąd przepadały. Bywa, że ulubione perfumy stają się nie do zniesienia!
Nie zawsze tak samo
Każda kobieta znosi ciążę inaczej. Co więcej, dwie, następujące po sobie ciąże u tej samej kobiety mogą przebiegać zupełnie odmiennie! Inne będą także ich objawy. Niektóre panie odczuwają bóle i zawroty głowy, pojawia się u nich ślinotok, chrapanie, plamki na skórze, wzdęcia, skurcze jelit i zaparcia. Dotąd odporne na ból kobiety stają się nadwrażliwe i cierpią przy najmniejszym urazie.
Typowe objawy ciąży
Najbardziej oczywistym objawem ciąży jest brak miesiączki, chociaż przyczyny braku okresu mogą być także inne. Warto wiedzieć, że po zajściu w ciąże może wystąpić plamienie implantacyjne, które często jest mylnie interpretowane. Od miesiączki różni się ono tym, że jest znacznie mniej obfite i trwa krócej, nie towarzyszą mu również bóle podbrzusza. Pierwszy test ciążowy powinno wykonać się dopiero po upływie dwóch tygodni od dnia spodziewanej miesiączki. Większość kobiet w czasie ciąży skarży się na mdłości, wymioty i problemy trawienne. Na szczęście objawy te zwykle ustępują około trzeciego miesiąca ciąży. Wiele pań odczuwa zachcianki pokarmowe. Sięgają po słodkie i słone potrawy na przemian, a stan ten utrzymuje się przez kilka tygodni. Około 1,5 miesiąca od zapłodnienia, pojawia się uczucie nacisku na pęcherz i częstsza potrzeba oddawania moczu. Mija około czwartego miesiąca, by ponownie wystąpić pod koniec ciąży. Temperatura ciała kobiety w ciąży jest wyższa o kilka kresek. Na brzuchu pojawia się pionowa linia, wiodąca od pępka do spojenia łonowego. W czasie badania ultrasonograficznego lekarz stwierdza silne ukrwienie i opuchnięcie szyjki macicy. U części kobiet już około 8 tygodnia ciąży można zaobserwować delikatne zaokrąglenie brzucha.
Czy to ciąża?
Wszystkie wymienione objawy mogą, lecz nie muszą wystąpić u każdej kobiety, dlatego ciążę należy koniecznie potwierdzić w czasie wizyty u ginekologa. Przemęczenie, senność, brak miesiączki, mdłości, a nawet nacisk na pęcherz mogą być objawem nie tylko ciąży, ale także rozwijającej się choroby. Więcej o tym, jak dbać o swoje zdrowie przeczytamy na stronie kobiecosc.info.