Kalendarz Rozwoju Ciąży - 11 tydzień - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kalendarz Rozwoju Ciąży - 11 tydzień

Kalendarz Rozwoju Ciąży - 11 tydzień

Autor zdjęcia/źródło: yanalya Freepik

11 TYDZIEŃ CIĄŻY

Rozwój dziecka w 11 tygodniu ciąży

W jedenastym tygodniu ciąży, czyli dziewięć tygodni po zapłodnieniu, długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu wynosi ok. 45 mm, a płód może ważyć już nawet 7 gramów.

Wątroba podjęła swoją ważną czynność, czyli produkcję krwi płodu. W późniejszym czasie funkcję tę przejmie szpik kostny i będzie produkował krew aż do końca życia człowieka. Światło jelit pokrywa się błoną śluzową. Rozpoczyna swoją funkcję wewnątrzwydzielniczą trzustka. Serce na tym etapie przypomina już serce noworodka.
W połowie tego tygodnia w zamknięciu dłoni zaczyna brać udział kciuk, który właśnie odseparował się od pozostałych palców.
W jedenastym tygodniu ciąży kształtują się też struny głosowe. Ciało za wyjątkiem języka jest już wrażliwe na dotyk. Dziecko potrafi już połykać oraz wystawiać i chować język.
Zaobserwować można również wstępnie uformowane małżowiny uszne. W jedenastym tygodniu dochodzi do zamknięcia powiek, które nie otworzą się aż do około dwudziestego siódmego tygodnia, kiedy nastąpi pełen rozwój gałek ocznych.
Dla dziecka skończył się okres zarodkowy i zaczął się okres płodowy. Wszystkie narządy i układy są już wstępnie wytworzone, a teraz następuje ich dalszy rozwój. Dziecko zaczyna aktywnie się poruszać, choć ze względu na jego niewielki rozmiar nie jesteśmy w stanie tych ruchów jeszcze odczuwać.
W okresie tym następuje również pierwsze zwapnienie chrząstek do kości – proces ten będzie trwał aż do zakończenia dorastania po okresie dojrzewania młodego człowieka. Wytwarzają się również zaczątki wszystkich dwudziestu zębów mlecznych, które będą służyć dziecku w pierwszych kilku latach życia.

Dolegliwości ciążowe 11 tygodnia

Na skutek zwiększonego poziomu hormonu beta-hCG, niektóre kobiety skarżą się na zwiększone wydzielanie śliny, które może prowadzić do dyskomfortu czy nawet nieprzyjemnego zapachu z ust. Można zalecić częstsze mycie zębów, choć z uwagi na delikatne, tkliwe i krwawiące dziąsła – myj zęby krótko i zaopatrz się w szczoteczkę z możliwie miękkim włosiem.

Na tym etapie ciąży możesz już zauważyć zwiększone tempo, w jakim rosną twoje paznokcie i włosy. Włosy w ciąży nie tylko rosną szybciej, ale i nie wypadają. W efekcie za kilkanaście tygodni będą one gęstsze niż kiedykolwiek – niestety, po rozwiązaniu wszystkie te włosy wypadną prawie jednocześnie, co z pewnością przyprawi cię o spory ból głowy.

Na skutek powiększającego się systemu krążenia oraz ewentualnych wymiotów i osłabienia apetytu może dochodzić do silnych zawrotów głowy czy nawet omdleń.

Pierwsze badanie USG w ciąży - badania prenatalne

Na tym etapie ciąży powinnaś udać się do ginekologa, aby wykonać pierwsze badanie ultrasonograficzne płodu, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś. Ważne jest, aby pierwsze badanie USG kobiety w zdrowej, fizjologicznej ciąży odbyło się między ukończonym 11. a 13. tygodniem (dokładnie 13 tygodni + 6 dni).

Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o   kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny  i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.