Autor zdjęcia/źródło: Nadżerka objawy i leczenie @ 123RF
Familie.pl: Kiedy mówimy o nadżerce? Jakie są przyczyny powstawania nadżerki i czy jesteśmy w stanie je całkowicie wyeliminować?
Dr Cezary Zalewski: Na początku warto zaznaczyć, że nazwa nadżerka jest niezbyt poprawna. Oznacza ona bowiem ubytek tkanek w formie owrzodzenia. Tymczasem w tym przypadku mamy do czynienia z zaczerwienieniem wokół ujścia szyjki macicy.
Szyjka macicy pokryta jest dwoma rodzajami nabłonka – w części pochwowej nabłonkiem wielowarstwowym płaskim, natomiast jej kanał wypełnia nabłonek jednowarstwowy walcowaty. Ten pierwszy jest jasnoróżowy, a drugi intensywnie czerwony. Normalnie obszar, w którym oba nabłonki łączą się ze sobą, znajduje się w kanale szyjki macicy. Czasami jednak przemieszcza się na część pochwową szyjki macicy i wówczas widoczny jest jako zaczerwienienie.
Nadżerka bardzo często pojawia się w czasie dojrzewania, podczas ciąży oraz w okresie menopauzy. W wyniku zmian hormonalnych nabłonek znajdujący się w kanale szyjki macicy rozrasta się i wywija się na zewnątrz. Nie jest to choroba, lecz stan fizjologiczny i nie wymaga leczenia. Niestety, nabłonek pokrywający kanał szyjki macicy jest słabszy, a więc bardziej podatny na zakażenia i uszkodzenia, niż ten znajdujący się w części pochwowej. Dlatego przy nadżerce występuje większa podatność na zakażenia. Czasami zdarza się, że nabłonek jednowarstwowy walcowaty przekształca się w nabłonek wielowarstwowy płaski. Jest to o tyle niebezpieczne, że w trakcie takich zmian może dojść do powstania nieprawidłowych komórek i rozwoju nowotworu.
Familie.pl: Jakie są jej podstawowe i nietypowe objawy?
Dr Cezary Zalewski: Bardzo często nadżerka nie powoduje żadnych objawów. U niektórych kobiet występuje nadmierne wydzielanie śluzu, większa skłonność do zakażeń intymnych (ich objawem mogą być np. upławy, zaczerwienienie okolic intymnych, świąd), plamienia lub krwawienia po stosunku.
Familie.pl: Czy można zabezpieczyć się przed nadżerką? Jakie badania wykonywać?
Dr Cezary Zalewski: Przed nadżerką nie można się zabezpieczyć, gdyż jest to stan fizjologiczny. Jeżeli jednak nadżerka już wystąpiła, można zabezpieczyć się przed zakażeniami, które w takim przypadku o wiele łatwiej występują. Wskazane jest unikanie przygodnych kontaktów seksualnych oraz stosowanie prezerwatyw. Należy również zgłaszać się regularnie na badania cytologiczne.
Familie.pl: Wiele czytelniczek skarży się, że to powracający problem, dlaczego nadżerka wraca?
Dr Cezary Zalewski: Tak jak wspomniałem, nadżerka jest stanem fizjologicznym związanym ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Dlatego może występować w różnych okresach życia, np. podczas dojrzewania, w trakcie ciąży i po porodzie, w okresie menopauzy.