Familie.pl: Jakie są metody leczenia nadżerki?
Dr Cezary Zalewski: W zdecydowanej większości przypadków nadżerka nie wymaga leczenia. Niestety, wciąż pokutuje przekonanie – nie tylko wśród kobiet, ale także wśród wielu lekarzy, że nadżerka to stan nieprawidłowy i trzeba ją usunąć. Nadżerka bardzo często ustępuje samoistnie. Dlatego zazwyczaj zaleca się jedynie regularne kontrole cytologiczne. Jej usunięcie rozważa się jedynie wtedy, gdy występują nawracające zakażenia lub w jej obrębie powstaną zmiany dysplastyczne. Bardzo ważne jest, by przed zabiegiem wykonać dokładne badania. Trzeba sprawdzić, czy na szyjcie macicy nie ma zmian przednowotworowych lub nowotworowych. Zabiegi stosowane do usunięcia nadżerki, takie jak koagulacja, krioterapia, laseroterapia, powodują całkowite zniszczenie komórek i nie można ich już później zbadać.
Familie.pl: Dlaczego po porodzie nadżerka może samoistnie zniknąć?
Dr Cezary Zalewski: Nadżerka w czasie ciąży spowodowana jest wywinięciem szyjki macicy. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w tym okresie w organizmie. Po porodzie następuje powrót do stanu sprzed ciąży i nadżerka może zniknąć samoistnie.
Familie.pl: Czym skutkuje nielecznie nadżerki?
Dr Cezary Zalewski: Tak jak wspomniałem wcześniej, nadżerka zazwyczaj nie wymaga leczenia. Rozważa się je jedynie wówczas, gdy towarzyszą jej nawracające zakażenia lub w jej obrebie pojawiają się zmiany dysplastyczne.
Familie.pl: Czy częsta zmiana partnerów seksualnych ma wpływ na ryzyko powstawania nadżerki?
Dr Cezary Zalewski: Na ryzyko powstawania nadżerki nie ma żadnego wpływu. Jeżeli jednak nadżerka powstała już wcześniej, to przy częstej zmianie partnerów istnieje większe ryzyko wystąpienia powikłań, łącznie z rozwojem raka szyjki macicy. Kontakty z wieloma partnerami zwiększają bowiem ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym wirusem HPV, który wywołuje raka szyjki macicy.
Za wsparcie merytoryczne dziękujemy
Panu Doktorowi Cezaremu Zalewskiemu
z poradni edoktor24.pl
CYKL ZDROWIE
CZYTAJ WIĘCEJ :
ZMIANY SKÓRNE LATEM
Latem pod wpływem słońca, wzmożonej aktywności ruchowej, kąpieli wodnych , a nawet z powodu poznawania nowych smaków na naszej skórze pojawia się wiele zmian. Jak je zdiagnozować i leczyć? Jaka pielęgnować skórę latem i kiedy pójść do lekarza? Na te i inne pytania odpowiada dermatolog Pani Anna Dyszyńska!
MIĘŚNIAKI MACICY - ROZMOWA Z GINIEKOLOGIEM
Partnerem cyklu Zdrowie jest: