Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Seks w ciąży@flikr.com/jennykarinaflores
W większości przypadków, gdy ciąża jest prawidłowa, partnerzy mogą bez przeszkód uprawiać seks. W wyjątkowych sytuacjach, po konsultacji z lekarzem, musi być on jednak ograniczony lub całkowicie zaprzestany.
W początkowym okresie ciąży część z kobiet nie zdaje sobie z niej sprawy – nie zmienia się u nich libido oraz nie występują charakterystyczne objawy. Inne kobiety zaś od początku mają zwiększony lub zmniejszony popęd seksualny, związany np. ze strachem, że życie seksualne zaszkodzi dziecku. Fizjologiczna ciąża nie jest przeciwwskazaniem do dalszego współżycia przez partnerów. Najlepszym okresem jest czas między 12 a 36 tygodniem ciąży, gdy partnerzy mają już pewność, że wszystko jest w porządku i nie obawiają się poronienia oraz przedwczesnego porodu w późniejszym stadium ciąży. W początkowym okresie ciąży życie seksualne musi być ograniczone lub wykluczone w sytuacjach, gdy ciąża powstała w wyniku długich prób poprzedzonych leczeniem. W tym przypadku zaleca się wznowienie współżycia, gdy będzie już wiadomo, że ciąża przebiega prawidłowo. Pomocne w tym celu są szczegółowy wywiad oraz dopochwowe badanie USG, które wskaże istnienie jakiś odchyleń, np. śladów odklejania się kosmówki. Alarmującym sygnałem jest pojawienie się krwawienia – w takiej sytuacji trzeba pilnie skontaktować się z lekarzem, by ustalić jego przyczynę. Inne objawy powstrzymujące współżycie to np. samoistne skurcze macicy. Grożą one poronieniem lub porodem przedwczesnym. Także przedwczesne odpłynięcie wód płodowych. W takich wypadkach lekarz po ustaleniu podłoża epizodu, przedstawia dalsze instrukcje dotyczące życia seksualnego. Całkowite zaprzestanie współżycia musi nastąpić w przypadku wystąpienia łożyska przodującego. Jest ono położone bardzo nisko i może częściowo lub całkowicie przykrywać wyjście kanału szyjki macicy, co może spowodować ryzyko wystąpienia obfitego krwawienia.
Intensywne współżycie w czasie ciąży nie spowoduje uszkodzenia płodu. Lęki w tej materii przejawiają najczęściej mężczyźni. Warto w takim przypadku zabrać swojego partnera na wizytę i wyjaśnić z lekarzem wszelkie nurtujące i budzące lęk kwestie. Sam orgazm również nie wywoła przedwczesnego porodu. Jedynie intensywne współżycie w niektórych przypadkach może doprowadzić do wystąpienia krwawień, skurczy, czy odpłynięcia wód płodowych. Warto więc rozmawiać z partnerem i dostosowywać życie seksualne do zmieniającej się ciąży, np. dopasowując pozycję seksualną do powiększającego się brzucha. Warto pamiętać także, że oprócz klasycznych metod istnieją również inne metody osiągania satysfakcji seksualnej, które mogą okazać się bardziej zadowalające dla partnerów w tym specjalnym okresie życia.
Centrum Medyczne VERITAMED, Warszawa
lek. Andrzej Wincewicz
Ginekolog Endokrynolog. Absolwent Akademii Medycznej w Białymstoku. Specjalista II stopnia z zakresu ginekologii i położnictwa oraz endokrynologii. Przez 23 lata zdobywał doświadczenie w szpitalach w Wielkiej Brytanii m.in. St. Mary’s Hospital, West London Hospital, The London Hospital, St. Stephen’s Hospital oraz Klinice Leczenia Niepłodności Małżeńskiej dr Mason (Dr Mason’s Infertility Clinic).Uczestnik licznych kursów, szkoleń, badań naukowych, praktyk oraz kongresów medycznych. Wykładowca w szkole pielęgniarek i położnych z zakresu ginekologii i położnictwa.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Patrycja Sobolewska 2016.08.04 16:28
tak myslalam :)
Stokrotka 2016.08.03 15:16
Jeśli nie ma przeciwwskazań ani zagrożonej ciąży.. ale lepiej podpytać lekarza
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.