Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2017-11-06 17:00:38
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały promocyjne
Dodatkowe witaminy w ciąży, jakie ginekolodzy przepisują przyszłym mamom, przede wszystkim mają za zadanie zapewnić odpowiednie warunki dla rozwoju płodu. Sprawdź, jaką pełnią funkcję i czym może grozić ich niedobór – albo nadmiar.
Zapewnienie optymalnych dawek zgodnych z zapotrzebowaniem organizmu kobiety ciężarnej wpływa na regulację gospodarki hormonalnej w ciąży, wpływa korzystnie na utrzymanie ciąży na jej wczesnym etapie i może wpływać na redukcję ryzyka porodu przedwczesnego. Mają związek ze zmniejszeniem ryzyka powstawania wad układu nerwowego płodu – tutaj najważniejszą rolę odgrywa witamina B9, czyli kwas foliowy, który warto suplementować nawet na trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę.
Witamina D, nie tylko wpływają na tworzenie się układu kostnego i zawiązków zębów dziecka w łonie mamy, lecz także chronią przed ciążowymi komplikacjami, takimi jak cukrzyca ciążowa, stan przedrzucawkowy czy bakteryjne zapalenie pochwy.
Zaliczana do witamin z grupy B (jej inna nazwa to wit. B4), jest kluczowa jeśli chodzi o prawidłowe odczytywanie informacji genetycznej, można powiedzieć, źe jest jej strażnikiem. Ma także korzystny wpływ na redukowanie powstawania wad cewy nerwowej np. rozszczepu kręgosłupa lub przepukliny mózgowej płodu. Badania wskazują na jej duże znaczenie w powstawaniu sieci neuronów i funkjocnowania układu nerwowego dziecka np. wyższa podaż choliny podczas II trymestru ciąży wpływała na lepsze wyniki testów na pamięć wzrokową dzieci w wieku 7 lat!. Do tego wpływa korzystnie na ukrwienie łożyska, poprzez wspieranie rozrostu naczyń krwionośnych co ma bezpośredni korzystny wpływ na rozwój dziecka w łonie mamy.
Zapobiega anemii, która często występuje u przyszłych mam w II trymestrze ciąży. Zapotrzebowanie na żelazo u kobiety w tym okresie jest nawet dwa razy większe w porównaniu z okresem przed ciążą. Warto zwrócić uwagę na to, że nie wolno przyjmować preparatów z żelazem w pierwszych 8 tygodniach potwierdzonej ciąży, ponieważ ten pierwiastek może niekorzystnie wpływać na delikatne tkanki zarodka.
Odpowiada za procesy podziału komórek, a zatem za wzrastanie płodu i prawidłowe tworzenie się tkanek, niemniej jego najważniejsza rola to rozwój mózgu. Na początkowym etapie ciąży płód nie posiada własnej funkcjonującej tarczycy, zatem to mama powinna przyjmować odpowiednią dawkę tego pierwiastka. Warto wiedzieć, że jod powinien być zawsze związany z podażą selenu, który odpowiada za prawidłowy metabolizm hormonów tarczycy.
Nie tylko warunkuje prawidłowy rozwój mózgu dziecka, lecz także wpływa na tworzenie się siatkówki oka, zapobiega przedwczesnemu porodowi i zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii po porodzie. Dawki rekomendowane to min. 600 mg DHA na dobę u kobiet, które są w grupie ryzyka porodu przedwczesnego to nawet 1 g DHA dziennie.
Jeśli nie przekraczasz zalecanej dawki preparatu witaminowego, nie musisz się obawiać, że w połączeniu z witaminami naturalnie występującymi w pożywieniu, przyjmujesz ich za dużo. Większość witamin, jakie przyjmujesz w ciąży, nie jest magazynowana w organizmie, więc ich nadmiar jest usuwany na bieżąco. Jedyną witaminą, której nadmiar może być bardzo niebezpieczny dla płodu, jest witamina A. Chociaż jest potrzebna, m.in. dla rozwoju układu kostnego dziecka, to zbyt duże ilości działają toksycznie i mogą prowadzić do uszkodzeń płodu albo nawet do poronienia. Z tego powodu w preparatach witaminowych dla kobiet w ciąży zazwyczaj nie ma czystej wit. A (retinolu), ale jej prowitamina, czyli taki związek chemiczny, który dopiero w organizmie, w razie potrzeby, może przekształcić się w aktywną witaminę.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.