Zasady żywieniowe w pierwszym trymestrze ciąży - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zasady żywieniowe w pierwszym trymestrze ciąży

Jedzenie w ciąży jest bardzo ważną kwestią. Wszystkie (albo praktycznie wszystkie) zdajemy sobie sprawę, że nie polega ono na jedzeniu ZA kilka osób ale na jedzeniu DLA kilku osób. Niby subtelna różnica ale jednak różnica.

Zasady żywieniowe w pierwszym trymestrze ciąży

Autor zdjęcia/źródło: Jedz również oczami - zdrowo to kolorowo i smakowicie

Zasady żywieniowe, którymi powinny się kierować przyszłe mamusie są zależne od wieku ciąży. Zawsze musimy jednak pamiętać, że to co trafia do naszego brzuszka jest też pokarmem dla maleńkiego lokatora, który się w nim rozwija.

Pierwszy trymestr ciąży jest bardzo ważnym okresem dla naszego dziecka. W tym czasie w naszym brzuchu odchodzi swoisty cud tworzenia – z zarodka wykształca się malutki człowieczek. Dlatego tak bardzo ważne jest to byśmy dostarczały właściwych oraz odpowiednich składników dla jego rozwoju. Właściwych zarówno z punktu widzenia jakościowego jak i ilościowego.

 

Ile i co jeść w ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży nie jemy podwójnych porcji, ale jemy tyle ile powinna jeść dorosła, zdrowa kobieta. Nie odchudzamy się i nie głodzimy. Jeżeli tylko nie mamy problemów z przyjmowaniem pokarmów to staramy się jeść normalne ilości. W tym okresie duży nacisk powinnyśmy położyć przede wszystkim na JAKOŚĆ POKARMU oraz SKŁADNIKÓW, które za pomocą jedzenia dostarczamy do naszego organizmu.

  1. Sezonowe warzywa oraz owoce to samo zdrowie. Są one mniej zanieczyszczone konserwantami czy chemikaliami , a im świeższe tym więcej występuje w nich witamin i składników mineralnych. Zimą gdy w polskich warunkach próżno szukać nowalijek warto przerzucić się na mrożonki. Naprawdę są bardziej zdrowe i wartościowsze niż owoce czy warzywa sprowadzane z zagranicy.
  2. Dziennie staraj się jeść 5-6 posiłków. Jeżeli dokuczają Ci nudności możesz je jeszcze bardziej podzielić i spożywać nawet do 8 posiłków dziennie. Ale pamiętaj, że zwiększając ilość dań powinnaś zmniejszyć  porcje. Ilość kalorii w ciągu dnia powinna być w miarę stała.
  3. Ogranicz potrawy smażone ponieważ podczas tego procesu obróbki wytwarzają się szkodliwe związki chemiczne. Warto też pamiętać, że podczas smażenia ta sama potrawa potrafi „złapać” 100% kalorii więcej niż gdybyśmy ją upiekli.
  4. Nie szalej ze słodyczami – dostarczają zbyt dużo bezwartościowych kalorii oraz kwasów tłuszczowych typu trans, które są niekorzystne dla funkcjonowania układu krwionośnego. Podnoszą też poziom cukru we krwi.

Co pić w I trymestrze ciąży?

  1. Postaw na wodę mineralną o małej zawartości sodu. Ten napój powinien być Twoim napojem nr 1. Możesz oczywiście pozwolić sobie na inne napoje, ale staraj się by były to na przykład soki owocowe rozcieńczone z wodą w stosunku 1:1. Warto też skusić się na soki warzywne.
  2. Jeżeli jesteś wielbicielką kawy nie odmawiaj jej sobie. Ale jedna filiżanka dziennie powinna Ci w zupełności wystarczyć.
  3. Czarną herbatę spróbuj zastąpić  jej zdrowszymi odmianami – zieloną lub owocową. Ta klasyczna wypłukuje z organizmu witaminy z grupy B, witaminę C i takie składniki mineralne jak wapń, potas, cynk oraz magnez.
  4. Staraj się nie popijać posiłków bezpośrednio po ich zakończeniu. Odczekanie 20 – 30 minut pozwoli uniknąć nudności i wymiotów.
  5. NIE PIJ ALKOHOLU!!!

Witaminy i składniki mineralne w ciąży

  1. Pamiętaj, żeby nie przyjmować ŻADNYCH LEKÓW bez wiedzy lekarza  - również suplementów diety i witamin.
  2. Swoją dietę wspomóż preparatami witaminowymi zaleconymi przez lekarza prowadzącego. To bardzo ważna sprawa – w pierwszym trymestrze ciąży Twoje zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne wzrasta nawet o 100%.
  3. Cały czas dostarczaj swojemu organizmowi również kwas foliowy – bogate w ten składnik są na przykład zielone warzywa jak szpinak, brokuły, natka pietruszki, szczypiorek ale również pomidory, fasola, papryka, orzechy, nasiona słonecznika, pomarańcze oraz banany.

Generalnie jedz z głową i mądrze. Wszystko jest dla ludzi. A dla ciężarnych prawie wszystko (poza alkoholem). Odrobina szaleństwa od czasu do czasu nie powinna zaszkodzić ani Tobie ani Twojemu maleństwu. Byleby to szaleństwo naprawdę występowało tylko od czasu do czasu. Pamiętaj, że każdym kęsem dzielisz się ze swoim dzieckiem, a z tego co zjesz „buduje się” mała nóżka czy rączka. Wartościowy „budulec” to dobry efekt końcowy.

Odpowiednie jedzenie w ciąży to także coś dla Ciebie samej. Wdrażając taką dietę oraz zasady już na początku ciąży przyzwyczajasz się do zdrowych nawyków żywieniowych, a co za tym idzie łatwiej Ci będzie przejść na dietę dla karmiących oraz wrócić do wagi po porodzie. Korzyści są więc obopólne.

 

Wszystkim mamom oraz ich dzieciaczkom życzę bezproblemowych 40 tygodni w „dwu” oraz „trój paku”. I 10 punktów, które mam nadzieję otrzymają Wasze maluchy w podzięce za to, że ich mamusie się zdrowo odżywiały w ciąży.

Skleciła Kaśka K. (mama Tymka)

Najnowsze komentarze

  • 76.70.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Nie chodzi o to czy owoce i warzywa z zagranicy sa zdrowe bo wszyscy wiemy ze sa, tylko o srodki chemiczne jakich sie uzywa by zachowac i swiezosc i trwalosc zdatna do sprzedazy za nim wyladuja na naszym stole....zawsze lepiej kupowac owoce i warzywa sezonowe oraz od lokalnych farmerow nic cos przewozone 1000 km...
  • 83.218.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    A czy w pierwszym trymestrze plus zdrowej diety powinno się już stosować jakieś suplementy diety czy jeszcze za wcześniej?
  • 83.13.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Tak bardzo byśmy chcieli mieć maleństwo mam nadzieje, że kiedyś w końcu się uda medycyna czyni cuda :) GRATULUJE PRZYSZŁYM MAMOM :*