Opublikowany przez:
Maria Gdowska Wilińska
2009-06-17 20:44:30
Cechy wyróżniające osoby z FAS:
A) charakterystyczne rysy twarzy, czyli płaska środkowa część, nos - mały, zadarty, z płaskim grzbietem, oczy - szeroko rozstawione, z opadającymi powiekami i fałdami nakątnymi, szpara powiekowa jest krótka, niedorozwinięta szczęka (mikrognatia) oraz mała żuchwa, górna warga jest wąska, a rynienka nosowo-wargowa płaska (słabo wykształcona). Cechy te są najbardziej widoczne u dzieci w wieku 2-10 lat.
B) zbyt mały wzrost i waga ciała zarówno w życiu płodowym, jak i po urodzeniu, utrzymują się one mimo prawidłowego odżywiania. Widoczna jest zbyt mała waga w stosunku do wzrostu;
C) spośród wad wrodzonych najczęściej występują nieprawidłowości w budowie stawów, serca, uszu, a także oczu. Obserwuje się również rozszczep wargi/podniebienie oraz hiper-/hipotonię (wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe);
D) ośrodkowy układ nerwowy jest nieprawidłowo zbudowany i źle funkcjonuje. Przejawia się to drżeniem, nadruchliwością, małogłowiem, pobudzeniem psychoruchowym, nadwrażliwością na bodźce i upośledzeniem funkcji poznawczych (wśród nich warto wymienić problemy z uczeniem się, zaburzenia pamięci i uwagi, kłopoty ze zrozumieniem pojęć abstrakcyjnych oraz rozumowaniem, problemy z radzeniem sobie ze stresującymi sytuacjami, trudności z kontrolowaniem impulsów, uczeniem się na własnych błędach i oceną sytuacji). Iloraz inteligencji większości dzieci i dorosłych z FAS mieści się w granicach normy.
Ponieważ nasilenie objawów może być bardzo różne, mówi się o spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD - fetal alcohol spectrum disorders). Stopień zaburzeń somatycznych pokrywa się ze stopniem zaburzeń rozwojowych.
Profesor medycyny Hermann Löser z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Münster badał dzieci z FAS przez ponad 20 lat. Uzyskane przez niego wyniki opublikowano w książce pt. "Ratgeber zur Alkoholembryopathie". Oto wymienione nieprawidłowości:
98% - waga niższa od normalnej dla danego wieku, dotyczy to także wzrostu;
95% - nieprawidłowości w budowie (wyglądzie) twarzy;
89% - opóźnienie rozwoju ruchowego i umysłowego;
84% - mikrocefalia;
80% - wady wymowy;
72% - nadaktywność;
58% - wiotkość mięśni;
51% - skrócony i zakrzywiony mały palec;
46% - deformacje genitaliów;
44% - deformacje kręgosłupa;
35% - porost włosów na karku;
30% - gołębia klatka piersiowa;
29% - nieprawidłowości w budowie serca;
25% - zaburzenia widzenia;
20% - zaburzenia słyszenia;
20% - zaburzenia przełykania/odżywiania;
20% - autyzm/agresja/problemy związane z
funkcjonowaniem w sferze społecznej;
16% - zakrzywiony (jak dziób) mały palec;
16% - małe zęby;
13% - niedorozwinięte palce;
12% - przepuklina;
10% - nieprawidłowości w budowie nerek;
9% - deformacje bioder;
7% - wklęsła klatka piersiowa;
7% - rozszczepienie podniebienia;
Czy FAS można wyleczyć? CZYTAJ DALEJ
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!