Zespół FAS - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zespół FAS

Płodowy zespół alkoholowy (FAS - fetal alcohol syndrome) jest skutkiem picia alkoholu przez ciężarną. Wbrew obiegowym opiniom, nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, która na 100% nie wpływa uszkadzająco na płód. Alkohol szkodzi bardziej niż narkotyki.

FAS nazywany jest statyczną encefalopatią. Oznacza to, iż choroba ta jest nieuleczalna, a zmiany, które raz zaszły w mózgu, nie ulegają ani pogłębieniu, ani nie mogą zostać cofnięte.

 

Badacze z Queen’s University skonstruowali prosty test, bazujący na pomiarze ruchów oczu, który pozwala zidentyfikować dzieci z płodowym zespołem alkoholowym. Dotychczas nie istniały obiektywne narzędzia diagnostyczne, umożliwiające odróżnienie dzieci z FAS od maluchów z ADHD. Wcześniejsze testy były zależne kulturowo, nie nadawały się więc do stosowania na szeroką skalę. Grupa uczonych z Queen’s University zaobserwowała w badaniu pilotażowym (brało w nim udział 25 dziewczynek i chłopców w wieku od 8 do 12 lat), że specyficzne dla FAS nieprawidłowości w budowie mózgu znajdują odzwierciedlenie w typowych dla tej choroby ruchach gałek ocznych. Obecnie trwają badania z użyciem rezonansu magnetycznego, mające pokazać różnice w funkcjonowaniu mózgów dzieci z płodowym zespołem alkoholowym i innymi zaburzeniami rozwojowymi, np. ADHD.

W zeszłorocznym wydaniu "Journal of Pediatrics" opublikowano wyniki studium, w którym wykazano, że prenatalne wystawienie na działanie alkoholu powoduje u niemowląt zaburzenia ostrości widzenia. Jego autorzy odkryli również, iż prawdopodobieństwo wystąpienia tego rodzaju zaburzeń jest większe u dzieci matek w wieku 30 lat i starszych (pomimo że nie piły więcej alkoholu od młodszych kobiet). Pojawiły się spekulacje o związanych z wiekiem fizjologicznych zmianach oraz teorie tłumaczące to zjawisko kumulacją efektów wcześniejszego chronicznego picia.

© Urwis.pl
autor: Anna Błońska